Mikrorachunek podatkowy od 1 stycznia 2020 r. – co warto wiedzieć?

Mikrorachunek podatkowy od 1 stycznia 2020 r. – co warto wiedzieć?

Mikrorachunek podatkowy od 1 stycznia 2020 r. – co warto wiedzieć?

Od 1 stycznia 2020 r. weszła w życie ważna zmiana dotycząca ponad 25 mln polskich podatników. Chodzi o rachunki, na które będą płacone podatki PIT, CIT i VAT. Od nowego roku podatki opłacać będziemy na specjalne mikro rachunki, a nie konta bankowe urzędów skarbowych, tak jak do tej pory.

Mikro – rachunki podatkowe to przypisane każdemu indywidualne konta, na które będą płacone podatki. System rusza po 1 stycznia 2020 r. i obejmie płatności PIT i CIT oraz VAT.

Obecnie obowiązujące rachunki bankowe były aktywne do 31 grudnia 2019 r

Po 1 stycznia 2020 r. bank zleceniodawcy nie powinien zrealizować takiego przelewu. Chociaż sprawa dotyczy ponad 25 mln osób, to na tę chwilę własny rachunek wygenerowało nieco ponad 220 tys. Polaków.

PIT, CIT i VAT na mikro – rachunki

To, że zmiany zaczną obowiązywać od nowego roku, nie oznacza, że każdy podatnik do 31 grudnia musi wygenerować swój własny mikro – rachunek. Można to zrobić dopiero wówczas, kiedy będziemy musieli zapłacić podatek. Resort finansów spodziewa się masowego wykorzystania mikro – rachunków po 15 lutego 2020 r., kiedy ruszą rozliczenia PIT-ów za 2019 r.

Co istotne, mikro – rachunek podatkowy służy tylko do wpłat. Zwroty będą realizowane na dotychczasowych zasadach.

Jak stworzyć mikro – rachunek podatkowy?

Wygenerowanie rachunku nie jest trudne i jest w pełni darmowe – można to zrobić m.in. przez Internet, korzystając ze specjalnego generatora. Trzeba wejść na stronę internetową MF, wpisać swój PESEL lub NIP i kliknąć „generuj”. Numer mikro – rachunku zostanie wygenerowany od ręki i ma składać się z 26 znaków. Numer mikro – rachunku podatkowego można również otrzymać w dowolnym urzędzie skarbowym. Wygenerowanie numeru nie jest możliwe za pomocą SMS-ów ani e-maila.

Warto pamiętać, że numer mikro – rachunku zawsze będzie taki sam, nawet gdy zmienimy adres zamieszkania, właściwość urzędu skarbowego czy nazwisko. Obecnie wraz ze zmianą miejsca zamieszkania podatnik musi wpłacać podatki do innego urzędu skarbowego.

Kogo obejmą płatności na mikro – rachunki?

Indywidualny mikro – rachunek podatkowy przypisany będzie dla każdej osoby posiadającej NIP lub PESEL. Obejmuje to zarówno podatników prowadzących działalność gospodarczą, jak i nieprowadzących działalność. Na mikro – rachunki opłacać będziemy następujące podatki:

  • PIT (w tym między innymi PIT-36, PIT-36L, PIT-37 oraz PIT-38);
  • VAT (w tym między innymi VAT-7, VAT-7K oraz VAT-8);
  • CIT (w tym między innymi CIT-8, CIT-14).

W przypadku podatku VAT póki co będą jednak pewne wyjątki, np. VAT importowy będzie wpłacany tak, jak obecnie. Również tzw. PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych, będzie opłacany na dotychczasowych zasadach, czyli na odpowiednie rachunki urzędów skarbowych. W przypadku pomyłki i wysłania opłaty np. za PCC na mikro – rachunek, odzyskanie pieniędzy będzie możliwe i ma odbywać się w ramach takich samych procedur, co obecnie.